Herenk

Ahir zamanda 7 erenle din üzerine özel sohpet

Ahir zamanda 7 erenle din üzerine özel sohpet

AHİR ZAMANDA 7 ERENLE DİN ÜZERİNE ÖZEL SOHBET

Kütahya’nın gerek manevi  gerekse kültürel ve tarihi havasını ilmi bilgilerle harmanlayıp ilk ve devamının gelmesi temennisiyle halk bilimi derlememi sahaya aktarmak istiyorum. Kütahyanın Osmanlıdan kalma tarihi güzelliklerinin yanında çok büyük bir maneviyat iklimine sahip olduğunu farklı alanlardaki çalışmalarımızla dikkat çekmeye çalışacağız. Tam da bu düşüncelerin oluşmaya başladığı bir evrede hem tarihi hem de güzel bir manevi havaya sahip olan Şeyh Salih Efendi türbesinin yanındaki  Şeyh Salih Efendi dergahı ve tekkesi olarak da bilinen Mesudiye Cami’sinde Allah yolunda nice fedakârlıklara katlanıp İslama davet için gayret eden Allah dostlarıyla yaptığım çok anlamlı sohbeti aktarmak istiyorum. Bir pazar günü öğleden sonra belli aralıklarla gittiğim Şeyh Salih Efendi dergahı olarak da bilinen mesudiye Cami’sine gittim. Normal şartlarda vakit namazları haricinde kimseyi bulamazsınız öyle sakin bir yerdir. Camiye girdiğimde iki yaşlı amca vardı, temiz yüzlü, sakallı, cübbeli, sarıklı çok güzel insanlardı. Selam verdim ve namaz kılıp onlarla sohbet ettim. Sohbet devam ederken birer birer artarak 6-7 kişi oldular. Hepsi 60’lı yaşlardaydı. Her gelen hoşça selamlaştı benle.. Ahir zamandaki İslamiyetin durumunu göz ününde bulundurarak kayda geçmesi gereken kısımlarını aktarıyorum..

-Amca nerden geldiniz ?

-Tavşanlıda ilçesinden.

-Buraya niçin geldiniz ?

-Evlat biz devatçiyiz yani tebliğ yaparız. 3 gün şeklinde evden çıkarız yiyeceğimizi, ihtiyaçlarımızı hepsini yanımızda getiririz. Kimseden ne bir kuruş alırız ne bir kuruş isteriz ve gittiğimiz yerlerde halkın arasına karışırız ALLAH’ı ve İslamı anlatmaya çalışırız.

-Peki bunları nasıl yapıyorsunuz gününüz nasıl geçiyor ?

Özellikle hepsinin 60’lı yaşlarda olduğunu olduğunu belirtip devam ediyorum.. Biz sabah 4’te kalkarız. Sabah namazı ibadetler zikirler yapıp yola çıkarız. Gündüz de sohbetlerle birlikte böyle devam eder. Bu şekilde akşam gittiğimiz yerlerde misafir olduğumuz  yerlere 9-10 gibi varırız. Eve varınca da tekrar zikir çekeriz, sohbet yaparız ve uyuruz. Gece de teheccude kalkarız. Günlük 4 saat uyuruz biz ve her günümüz bu şekildedir. Çok bir şey yapamasak da bu şekilde ALLAH ve İslam’ı anlatmaya çalışıyoruz.  Ahir zamanda İslam’ın durumu gidişatı şöyle oluyor böyle oluyor muhabbetleri yaparken, insanlara bazen 15-20 dakikalık bir vakit namazının  bile çok geldiği şu günümüzde kendini ALLAH yoluna adamış ,madde aleminin birsürü kavramından kendini soyutlamış nice erenler var Anadolu’da. Devamının gelmesi temennisiyle . Batmayan güneşin devam eden gölgelerine selam olsun..

 

Şaban ULUTAŞ

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ