Herenk

Bir Talep

Doğukan Topal

Doğukan Topal

Herkese merhaba, ben Doğukan Topal. Esas ilgi alanım bilim olmak ile birlikte bunun dışında bir çok konuda (pek sık olmasa da) yazacağım. Umarım yazılarım kafanızda netlik kazanır, sizi düşünmeye ve araştırmaya teşvik eder...

Bir seçim yapması gerekir insanın, bir talepte bulunması gerekir. Bu öyle bir taleptir ki sadece kendini değil herkesi etkileyecek bir taleptir bu. Gerçeği bulacağın gerçeği öğreneceğin bir taleptir bu. Peki sen neyi talep ettin?Gözünü kör eden IŞIĞI MI, yoksa gözünü bir perdeye bürümüş KARANLIĞI MI ?

Başlangıçta birçok insan ışığı talep eder, geriye kalan birkaç insanda karanlığı. Işığı talep edenler parlaklığının verdiği körlükten, karanlığı talep edenlerde siyahlıkların içindeki boşlukta kayboldukları için acı duyarlar. Peki insanlar neden bu iki talepten birisini seçerler? Aslında nedeni basit ve bilindik bir cevaptır fakat ne kadar bilindik olsa da bizler bilemeyecek kadar  ya ışıkta kör olmuşuzdur  ya da karanlıkta kaybolmuşuzdur. Bu iki talepten birisini seçmek bizi asıl benliğimize büründüren bir yardımcı, bir köprüdür aslında. Hani derler ya insanlar  “Zararın neresinden dönersen kardır” işte bu söz her iki talep içinde yalandır. Kötülük yapan insanlar iyi bireyler olmaya başlasa da arkalarında iğrenç, karanlık ve kötü bir gölge nereye giderlerse gitsin onları takip edecektir. İyilik yapan bir insan ne kadar kullanıldığını görüp kendini değiştirmek istese de arkasında masum, temiz ve narin bir gölge onu takip edecektir. Bu nedenle biri ne kadar erken vedoğru talepte  bulunursa o kadar az üzülmüş, acı çekmiş, pişman olmuş ve bir o kadar da kötü duygulardan uzaklaşmış olur. Peki ya talepte hiç bulunmazsan, o zaman ne olur? Basit. Yaşamak için gereken bir nedenin, bir amacın ve bir umudun olmaz.

Her iki talepte de değişmeyecek şey başınıza bunlar gelecektir ama bu taleplerden sizi mutlu edecek, sizi gerçeğe yönlendirecek ve sizi asıl benliğinize kavuşturacak talebi seçmelisiniz. Bunların doğrultusunda söyleyebilir misiniz? Siz hangi talebi seçtiniz?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Bir Talep - 22 Haziran 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Hakan dedi ki:

  Peki insanlar bu talepleri ne zaman yaratmalılardır? ikincisi bu talepleri yaratırken destek alabilecekleri kisiler olabilir mi? tecrübelerden faydalanmaları gerekir mi yoksa yine de bunları tek başlarına yaşayıp zamana ve ihtiyaca göre kendi kendilerine deneme yanılma yollarını mı seçmeliler?

  1. Doğukan Topal dedi ki:

   1. si insan artık birey olduğunu kabullenip gerçekten sosyal bir canlı olduğunu anladığı zaman, çevresine gösterdiği davranışlar ile bağlantılı aldığı tepkileri gözlemleyerek talebinin doğruluğunu ya da yanlışlığını görebilir.
   2. si, aileler yardım edebilir demek isterdim lakin daha önce de dediğim gibi; insan sosyal bir canlı bu sebep ile etrafında sosyal olarak bulunduğu herkesten yardım alabilir ve isteyebilir. Bu yardımlar bazen küçük ultimatonlar ve ya uzaktan gözlemleyip direkt konuşarak olabilir.

BİR YORUM YAZ