Herenk

Mescid-i Aksam

Ayşe nur Tarhan

Ayşe nur Tarhan

Benimle nerede, ne zaman karşılaşacağınız belli olmaz.Bazen ben bile kendimi, farklı yörelerde farklı diyarlarda bulabiliyorum. Bazen deklanşöre basarken parmaklarım, evrenin o muazzam şükrüne tanıklık ederken kayboluyorum. Kimi zaman bi ebru atölyesinde kaybolmuşluğumu desenlerde buluyorum. Kimi zaman da tiyatro sahnesinden kendi benliğimden sıyrılıp farklı bir kimlikle çıkıveriyorum. Belki sizinle bir satır arasında yahut deneme yazıları ile olur karşılaşmalarımız.Gün gelir Nalbantçı Halil ustanın dükkanından selamlarım sizi. Ya da İstanbula seyre dalar, boğaza karşı iki çay yudumlarız..

Bugün günlerden Mescid-i Aksa olsun olmaz mı? Yarın yaraları sarılmış bir Aksa’yı kucaklayalım. İlk kıblegahımız olan Mesci-i Aksayı koparık alıyorlar elimizden.Biz hala neden kabuğumuzun içinde sessizce beklemekteyiz anlamlandıramıyorum bir türlü.Bir çoğumuz Mescid-i Aksa ile kubbet-üs sahrayı ayıramıyor.Bizler ne ara bu kadar bilinçsiz olduk.Oysa ki sadece dünyadan geçmeye gelmiştik.Ama biz en çok kendimizden geçtik.Bilmiyorum kalbimize kaç pranga vuruldu da hissetmez olduk sızıyı. Şimdi silkelenme zamanı.Biz kendi kabuğumuz da uyumaya devam ettikçe bu dünyayı değiştiremeyeceğiz. Yine bu denli uyumaya devam ederken, bombalanan çocuklar bir daha açamayacak yumduğu gözünü.

Haydi gelin bugün Mescid-i aksa olsun günümüz. Sessizliğimize yankı bulup bizde bir şeyler yapalım.Hiç bir şey gelmiyorsa dahi elimizden, açıp kitapları Mescid-i Aksa neresiymiş okuyalım.Olur ya kilitlediğimiz kalbimizin bir kilidi açılır.

Mescid-i aksam ne mukaddes ki yersin.
O yüzden bu kadar derin acıların, sancıların.
Oluklarinda Filistinli gençlerin,
Ihtiyarlarla kanlarin harmanlanip akmakta.
Çocuklar, eşiğinde cennete kuş olup uçmakta.
Kaç kadın saçlarından gergeflenip asılmakta.
Yahudiler kana susamış vicdanları ile namlusunu doğrultmakta.
Yaran ne büyük aksam,
Sinen kaçıncı serzenişle sallanmakta.
Bizlerde Saracaktık Elbet yaranı,
beklemeseydik gögün de süzülüp zulme taş atacak ebabilleri.
Ses olacaktık sesine,
İşte şimdi tüm sessizliğimizde.
Dayan aksam sen dayan..

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Ölüm Ve Yar - 13 Ekim 2017
Gönül - 14 Eylül 2017
Sevda iklimi Kütahyam - 21 Ağustos 2017
Mescid-i Aksam - 3 Ağustos 2017
Çay güzel şey - 17 Temmuz 2017
BAYBURT - 16 Haziran 2017
Gül Ey Çocuk - 14 Haziran 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ