Duyuru
Herenk

Sevda iklimi Kütahyam

Ayşe nur Tarhan

Ayşe nur Tarhan

Benimle nerede, ne zaman karşılaşacağınız belli olmaz.Bazen ben bile kendimi, farklı yörelerde farklı diyarlarda bulabiliyorum. Bazen deklanşöre basarken parmaklarım, evrenin o muazzam şükrüne tanıklık ederken kayboluyorum. Kimi zaman bi ebru atölyesinde kaybolmuşluğumu desenlerde buluyorum. Kimi zaman da tiyatro sahnesinden kendi benliğimden sıyrılıp farklı bir kimlikle çıkıveriyorum. Belki sizinle bir satır arasında yahut deneme yazıları ile olur karşılaşmalarımız.Gün gelir Nalbantçı Halil ustanın dükkanından selamlarım sizi. Ya da İstanbula seyre dalar, boğaza karşı iki çay yudumlarız..

 

Video için tıklayın = https://www.youtube.com/watch?v=o4ZQSV8e-6Y

Bugün evliya çelebinin diyarı Kütahya’yı anlatacağız. Evliya çelebiyi bilmeyenler için kısaca anlatacak olursak seyahatname de yazıldığı üzere Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) rüyasında görür. Dilinin sürçmesiyle şefaat Ya Resulullah diyecekken seyahat Ya Resulullah deyiverir. Bu esprili anlatımıyla 50 yıl 18 padişahlık boyunca Osmanlı\’nın sahip olduğu bütün toprakları dolaşarak Seyahatname adlı eseri ortaya çıkmıştır.

Bende Evliya Çelebinin seyyahlığı gibi size Kütahya’yı aksettirebilir miyim bilinmez, hep birlikte görelim…
Kütahya’nın sokaklarında dolaşırken, adımlarınıza teyzelerin şiş sesleri de eşlik eder. Torunlara yahut çeyizler konulmak için gönül ilmeği ile örülen kazaklar, patikler teyzelerce kapıların eşiğinde Kütahya türküleri ile örülmeye devam eder.

Biz sokakları dolaşmaya devam edelim. Sokakların başlarında çeşmeler dikkatinizi çeker. Yanık bağrına iyi gelmez yar elinden gelmeyince su elbet ama türkülerle de harmanlanınca yanık barına har olur akar Kütahya’nın pınarları.
Kütahya deyince aklımıza çini geliyor elbet. Sevdanın iklimiyle desenlenmiş motifler, bir başka ustanın elinde renkleniyor. Sonra ateşte piştikten sonra çiçek açıyor.Sonra tezgahlara geliyor bahar..Onları her yerde görmem mümkün ama biri var ki bütün yollar ona çıkıyor.Evet Vazodan bahsediyorum Kütahya’nın merkezi konumunda yer alır.Biriyle buluşacaksa buluşma noktası burası oluyor.Bizden söylemesi.. J

Kütahya\’nın tarih kokan sokağı Germiyan’ı adımlarken eskiye dönük hatıralarının tozunu silkeleyi verirsin. Selçuklu ve Germiyanoğullarının gönül rüzgarı eser burada. Gözünde canlanır şerbetçi amcalar. Misket oynayan çocukluğun, Az sonra köşeden gelecek sanırsın eskiye dair ne varsa. Yürümeye devam edersen baharat, tarçın ve kına kokuları eşlik eder yolculuğuna. Sağ tarafında bedesten ve sarrafçılar çarşısı karşılar seni. Tarihi estetik güzelliğin burada devam ettiğini görürsün.

Biraz daha yetecektir yürümen ulu camiye varmak için uzun taş döşemeli avlunun yanında ki taburelere çöküver.Bir çay söyle ya bir simit alıp iliştir çantana hisar altı çay bahçesinde semaverin dumanıyla muhabbeti  yudumla.Hisara çıkıp  Kütahya yı seyre dalabilirsiniz.

Ezop’un diyarı ,
Sevgi yolu ,
Aizonai antik kentiyle anlatmakla bitmez Kütahya..
İyisi mi kendinize bir iyilik yapın,
Siz çıkın gelin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Ölüm Ve Yar - 13 Ekim 2017
Gönül - 14 Eylül 2017
Sevda iklimi Kütahyam - 21 Ağustos 2017
Mescid-i Aksam - 3 Ağustos 2017
Çay güzel şey - 17 Temmuz 2017
BAYBURT - 16 Haziran 2017
Gül Ey Çocuk - 14 Haziran 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. ihsan ÇALIŞKAN dedi ki:

    Yüreğinize, kaleminize sağlık.. Üniversite yıllarım Kütahya da geçmişti.. Tamıtamına beş yıl..
    Beni tekrar oraya götürdünüz.. Varolun..

    1. Ayşe nur Tarhan dedi ki:

      Sizi oralara götürebilmissek ne mutlu bize.. Teşekkür ederim. 🙂

BİR YORUM YAZ