Herenk

Tarih İçin Metodoloji

SEZER KARABULUT

SEZER KARABULUT

  MÜVERRİH,OTTOMAN HİSTORİAN☪️                   Dilim dönmedikçe,boğazım düğümlendikçe,canı  acıyınca umudunu  tekrar kazanıp kaleme,kitaplara tutunan münzevi bir devrimci http://instagram.com/yesaari https://1000kitap.com/Yesari      

Tarih fen bilimleri gibi deneylere dayalı yürütülemez ama tarihin bir metodolojisi vardır.

Geçmişte neler olduğuna dair gerçek ya da gerçeğe en yakın bilgileri gözler önüne serer ve bunların sebep sonuç bağlamlarını internasyonel biçimde yorumlar.

Tarih Metodolojisi zaman zaman içinden çıkılmaz bir hal alsa da, birinin “ben Tarihçiyim” diyebilmesi için metodoloji konusunda belli bir seviyeye gelmesi gerekmektedir.

Birbirinden değerli akademisyenlerin bir araya gelerek katkı sağladığı bu eseri tarih okuyan, tarihle ilgilenen herkesin mutlaka okuması gerekiyor.

Bu kitabı bitirdikten sonra büyük Türk tarihçilerinden Zeki Velidi Togan ve Mübahat Kütükoğlu’nun metodoloji hakkında eserlerini okumanızı tavsiye ederim.

Bu kitaba sahip olan her Tarihçi adayının daha kitaba başlamadan ve kitabı tamamladıktan sonra tarihe yönelik sahip olduğu bilgi ve bakış açısının nasıl değişebildiğini farketmeleri için kitabın başında ve sonundaki iki sayfa aynı sorunun cevaplaması için boş bırakılmış.

“Sizce Tarih Nedir ?”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
TOPKAPI SARAYI - 6 Şubat 2018
Uçun Kuşlar Medineye - 22 Ağustos 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ