Duyuru
Herenk

Tiyatro ile Bir Mola Vermeli Hayata

Ercan Ulutaş

Ercan Ulutaş

Bölgemizi Keşfediyoruz " Gidemediğiniz, göremediğiniz yer sizin değildir " der atalarımız.   Ne kadar da haklı olduklarını gittiğimiz, gördüğümüz yeni yeni keşfettiğimiz güzel coğrafyamzın derinliklerine her vardığımızda çok daha iyi anlıyoruz.   Vadi Doğa Sporları Ekibi olarak bu bölgede adım atmadığımız yer kalmadı dersek abartmış olmayız! Van' ı çevreleyen dağlara yapılan tırmanışlardan tutun da doğal platolara varana dek yerinde görüp, yakından inceleme fırsatını değerlendirmişizdir.   Arnos, Nazo Dağ'ı Özalp' da Hayal Dağı, Büyük Erek Dağ'ına da Zirve yaptık, Artos Dağ'ına da, Gürpınar Başed Dağ'ı ve Süphan Dağ'ından bile Van' a selam yollamışızdır.   Tüm bunlarla yetinecek değiliz elbette! Çatak,Bahçesaray,Gevaş kısacası Van Gölü Havzasını nasıl boş geçelim.   Çatak' da Botan Çayında Rafting yapmazsak hiç olur mu? Gevaş Karagöl, Arpet Zirve Gölü ise olmazsa olmazımızdır.   Gittik efendim, her birinin en azından soğuk suyundan tattık. Akdamar Adası'ndaki ağaçlarda defalarca dalında Badem topladiğımızı inkâr edecek değiliz.   İn Köy Ağin koylarında mangal yaktığımız, Gölünde kulaç attığımız doğrudur. Tatvan Por Köyü Kalderası' nın enfes manzarasına olan hayranlığımızı ise gizleyemeyiz!   Siz Peribacalarını sadece Nevşehir de mi zannettiniz, demek ki Van Başkale' yi görmemişsiniz! Bundan sonra sizi Kapadokya yerine Vanadokya' ya bekleriz. En nihayetinde bu hafta sonumuzu bölgemizin nadide yerlerinden biri olan Nemrut Krater Gölü'ne ayırdık. Yüzyıllardır güzelliğinden bir şey kaybetmeyen aksine her dönem daha fazla kişinin ziyaret ettiği Nemrut Gölü'nden de Van'a selam olsun.   Sözün özü; gidiniz efendim siz de görün her mevsim ayrı güzelliklere sahip Van Havzası sizleri bekliyor.Türbelerinden Tarihi köprülerine kadar, gelincik tarlalarından ters lalelerine binlerce kuş ve çiçek türlerine kadar doğada yolunu gözlüyor.   Çarpanak Adası, Keşiş ve Erçek Göllerini ihmal etmemek kaydı ile Muradiye ve Çatak' daki Şelaleleri gezebilirsiniz. Çünkü atalarımızın dediği gibi Gidemediğiniz, göremediğiniz yer sizin değil !!...

” Tiyatro ile Bir Mola Vermeli Hayata; çünkü sahneden başka türlü görülür dünya. ” Tiyatro ile bir mola vermeli hayata; çünkü sahneden başka türlü görülür dünya. ”
Tiyatro Aşıkları ve Sanatseverlere yeni bir oyun sahnelemek için işe koyuldu. Van Devlet Tiyatrosunun genç yönetmeni Nesimi Kaygusuz!
Delil Yetersizliği!
G.G.
Del Torre’ nin Sevgisizlik üzerine yazdığı ve üç kişinin sahnelediği oyun psikolojik gel gitlerle dolu.
Ortada var olan Cinayetin on yıllık karı koca arasında aldatmayla başlayan süreç sonunda soru işaretleri eksik olmuyor.
Karı koca arasına giren Hostesin öldürülmesi ve failinin belli olmaması heyecanı ve psikolojik gerilimi artırmaktadır.
Saf sevgi varken, bencillik peşinde koşmanın , egosal duygulara yenik düşmenin anlamının olmadığını vurgulayan Yönetmen Kaygusuz’a katılmamak mümkün değil.
Maalesef sahnelenen oyundaki konular gündelik hayatımızda olağan hale gelmiş bulunmaktadır.
Kıskançlık cinayetlerinin sayısı bile belli değilken, bunu oyunda Sahnelemek ve ironik mesajlar vermek yerinde olmuştur.
Öyle ya da böyle herkesin kendi hayatında eğlenerek çıkaracağı dersler olacaktır.
Delil Yetersizliği oyununa emek verenlere teşekkür eder, Tiyatroseverlere iyi Seyirler dilerim…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.