Herenk

Ve Dağlar Yankılandı/ Khaled Hosseini Kitap Yorumu

Azade

Azade

Bol bol okur, arada yazar, gezmeyi, yeni yerler ve mekanlar keşfetmeyi, fotoğraf çekmeyi sever, özgür ruhlu, rahatına düşkün ve tam bir ikizler☺️

Vee Dağlar Yankılandı..
🍃”doğru ve yanlış kavramlarının ötesinde uzanan bir toprak var seni orada bekleyeceğim..” (Mevlana)
giriş cümlesiyle başlayıp, son cümlesine kadar insanı derinden etkileyen bir çok hikaye ile harmanlanmış bir eser..
.
🍃Uçurtma avcısı ve Bin Muhteşem Güneş’te kitabı baştan sona zirvede bir duygu yoğunluğu ile götüren yazarımız bu kitabında inişli çıkışlı bir yol izlemiş. Yine küçük ayrıntılar yıllar sonra tüm hüznüyle karşımıza çıkıyor..
.
🍃Birbiriyle uzaktan bağlantılı ve bir çok karakter eşliğinde her hikayede bir geçmişe götüren, bir ânı yaşatan; birçoğunun çocukluğundan başlayarak ölümüne kadar tüm hayatını karakterlerin kendi dilinden anlatan, yine hüznün ötesinde hüzünler yaşatan, ilk iki kitabı kadar doruklarda olmasa da içimizde dağlar kadar yankı uyandıran bir kitap..
.
🍃Kitabın ana teması; Peri ve Abdullah adlı kardeşlerin, birbirlerinden ayrılışını ele alsa da, önce Nebi dayının, Nila’nın, Roşi’nin, Adel’in, Markos ile Thalia’nın hikayeleriyle dallanıp budaklandığı için farklı bir lezzet bırakıyor.. (İçlerinde en çok Roşi’nin hikayesi uçurtma avcısındaki etkiyi hatırlattı bana👌)
.
🍃Afganistan’da küçük bir köyde başlayan hikaye Kabil’den Paris’e ve Tinos Adalarına kadar uzanıyor.. Afganistan ile Batı, farklı kültürler, savaş, yoksulluk, acı, çaresizlik ve bolca hüzün arasında gözünüzün önünden geçen koskoca bir ömre şahitlik edip kısa bir SON buluyorsunuz..
.
🍃Bu kadar hüznü insanın omzuna bir çırpıda ustalıkla yükleyen bir yazar #khaledhosseini ne deyim Tanrı affetsin😊
.
📚Yeryüzünde kapladığım yerden vazgeçmek, kimliğimden sıyrılmak, her şeyi çıkarıp atmak istiyorum, eski derisinden kurtulan bir yılan gibi..
.
📚Kendi canına kıydığını öğrenmek beni o kadar da şaşırtmamıştı.Bazı insanların mutsuzluğu, diğerlerinin aşkı hissettiği gibi hissettiğini biliyorum artık: mahrem, yoğun ve karşılık beklemeksizin.
.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ