Duyuru
Herenk

BAĞIMLI OLMA ÖZGÜR OL

Yaşar Adıyaman

Yaşar Adıyaman

Yaşar ADIYAMAN Van doğumlu Anadolu üniversitesi iktisadi ve idari bilimler fakültesi işletme bölümü ve yine aynı üniversite de Hukuk fakültesi Adalet bölümünde mezun oldu Şiirlerinde İnanç,Sevgi, Saygı ve Had temalarını işleyen şair ölçülü şiir yazdığı gibi serbest şiir çalışmalarıda vardır 2005 yılında memuriyet hayatı ile şiire bir süre ara verdi araştırmacı yazar olarak hukuk konularına ağırlık vermeye başladı daha sonra sosyolojik olaylara değinen yazar madde bağımlılığı önleme çalışmaları kapsamında çeşitli çalışmalar yaptı seminerler verdi kitap kampanyaları düzenledi. Zararlı maddelerin insan üzerindeki etkileri alanında mücadele verdi. Köşe yazarlığı olarak uyuşturucu önleme toplum ve insan konularını yazmaya devam ediyor. Eskişehir, Ankara, Kayseri ve İstanbul da ikamet etti şu an Van\'da ikamet etmekte, Toplumsal olaylara değinen çalışmaları var Hukuk üzerine yüksek lisans ve tez çalışmaları devam etmektedir Eserleri 1-) Ay Işığında Mavi Düşler /Şiir kitabı

BAĞIMLI OLMA ÖZGÜR OL

Uyuşturucu kullanmayan insan özgürdür. Uyuşturucu kullanan ise özgürlüğünden ödün vermiş yaşayan bir ölüdür.

Özgürlük, insan bilincinin gerçek bir ihtiyacıdır. İnsan, özgür iradeye sahip, kendini yetiştiren toplumda üretebilen ve idare edebilen mükemmel bir varlıktır.

Özgürlüğün şifresi insanın yaratılışında gizlidir Herhangi bir sınırlama, zorlama ve kısıtlama olmadan düşünceleri ifade etme, iyi veya kötü yönde davranma demektir. İnsanı diğer varlıklardan ayıran temel özelliklerden biri de seçme özgürlüğüne sahip olmasıdır. İnsanın eylemlerinde özgür olması ve istediğini yapabilmesi onun kaderidir.

Uyuşturucu kullanmayan insan özgürdür. Uyuşturucu kullanan aklını ve mantığını kullanamaz. Uyuşturucu öyle bir felakettir ki, kullananları aptallaştırır.

Bugün bilhassa gençliğin etrafında dolaşan tehlikeler ciddi boyutlara ulaşmıştır. Dünya gündeminin ilk sıralarını oluşturmaktadır.

Uyuşturucu kullananları hem ruhsal hem de fiziksel açıdan olumsuz etki yapmakta ve çeşitli hastalıklara sebep olmaktadır. Uyuşturucu kullananın ne dünyası vardır ne de ahreti vardır. O hayal âleminde yaşamaya başlar. Özgürlüğünü ipotek ettirir. Artık yaşayan bir ölüdür

 

Madde bağımlısı insanlar için madde’ye bağlı yaşamak özgürlüğü çalınmış, bir hayatın nasıl anlamsız kılındığı, bu gençlerin özgürlüğünü kim çaldı sorusuna cevap arayacak olursak; aile ile başlayan sevgisizlik okulda kullandığımız araç ve gereçlerin içindeki kimyevi maddelerin kalitesizliği, yaşadığımız çevrenin duyarsızlığı gençlerimizi bu bataklığa sürükleyen belli başlı sebeplerden bir kaçı Madde bağımlısı bir insan artık özgür değildir.

Hayata teslimiyetle başlamak, kendi suratına tükürüp mevcudiyeti  lanetlemekle başlamak; insanın tabiatında böyle bir hale girmek bir yozlaşma sürecidir. Kimi ilk baskıda teslim olur, kimi kendini satar; kimi hırsızlık yapar; kimi annesini ve babasını para vermeyince döver; kimi enerjisini, algılayamayacağı kadar küçük derecelerde eksiltip, bütün ateşini yitirir. Sonra bunların hepsi kendilerine, olgunlaşmış olmak için zihinlerini terk etmek gerektiğini; güven içinde olmak için değerlerini terk etmek gerektiğini; pratik olmak için kendine saygı ve güven erdemini kaybetmek gerektiğini telkin etmekte olan büyüklerinin teşkil ettiği büyük bataklıkta kaybolup giderler.

Hayatta bağımlı olmadan özgür iradeyle hareket etmek için uyuşturucudan uzak durmak. Bağımlı olan kişilere sevgi ile yaklaşarak tedavi etmek, milli bir görevdir. Uyuşturucu her şeyi yıkar, mahveder; kişilerin dünyasını yıkar, iş hayatini mahveder, aile düzenini bitirir. Toplum hayatını da alt üst eder.

Uyuşturucu, insanı hem bedenen hem de ruhen çökerten, insanın mutsuzluğuna yol açan bir afettir. Her gün mal kaybından, can kaybına insanın kaybına neden olan felâkettir. Manevi duyguları da törpüler, kötülüklere neden olur. Verdiği zarar telâfi edilemez.

 

Uyuşturucu, insanın beynini uyuşturur, insanda akıl bırakmaz. Uyuşan beyin vücudu idare etme yeteneğini kaybeder. İnsanı kendi aleyhine iş yaptırır.

Uyuşturucu kullananlar, erken bunama, hafıza kaybı ve felç gibi sorunlarla karşılaşırlar. Depresyon, hayal görme, korku, endişe, intihar etme arzusu taşırlar.

Hayata yeniden başlamak hayatı yeniden anlamlandırmak sizin iradenizle ancak mümkündür haydi hep beraber madde bağımlılığı ile mücadele edelim

Uyuşturucu tuzakları ve hainlikleri karşısında bir başına kalan bir bireyle, yine bir başına kalan kurumların kaderi aynıdır. İşleri zordur. Bağımlılık sorununu anlamayana anlatmak, başına geldikten sonra da yaşayıp anlayanı teskin edip sakin tutabilmek zordur. Bu toplum için kolay olansa tüm zorluğuna rağmen bilginin gücü ile mücadele etmek olacaktır, çünkü başka da sağlıklı bir yol yoktur.

Yaşar ADIYAMAN

Araştırmacı Yazar/Şair

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ